Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

 

 

WOLNA I NIEPODLEGŁA

11 listopada to szczególny dzień dla Polaków – Narodowe Święto Niepodległości. Święto obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku. W tym dniu w całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane są msze w intencji Ojczyzny.

Uczczenie tego święta jest moralnym obowiązkiem i ukłonem wobec wszystkich tych, którzy przelali krew za naszą wolność.

Aby wyrazić szacunek dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę, 7 listopada uczestniczyliśmy w apelu zorganizowanym z tej okazji w naszym Ośrodku. Występ artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli ukazał historię zniknięcia Polski z mapy Europy na 123 lata. Z przedstawionych tekstów i prezentacji multimedialnej, zaśpiewanych piosenek oraz inscenizacji  dowiedzieliśmy się jak wyglądały działania Polaków, mające na celu przywrócenie Ojczyźnie upragnionej niepodległości.

Mam nadzieję, że ten szczególny dzień skłonił wszystkich – tych co śpiewali, tych co recytowali i tych co  słuchali – do refleksji na temat patriotyzmu. 

Marzena Nowak

 

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+