Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

 

„Śniadanie jem, więcej wiem”

 

 

Uczniowie klasy II Gimnazjum Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych przygotowali lekcję pod hasłem „Śniadanie jem, więcej wiem”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach IV edycji konkursu organizowanego przez firmę Winiary „Żyj smacznie i zdrowo”. Uczestnictwo gimnazjalistów z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w tym wydarzeniu stało się już tradycją. Lekcja skierowana była do uczniów wszystkich klas gimnazjalnych Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych. Organizatorzy spotkania, pod kierunkiem nauczyciela, przekonywali swoich kolegów jak ważne jest zjadanie śniadania przed wyjściem do szkoły i zjadanie II śniadania w szkole. W trakcie zajęć sprawdzono czy uczniowie przynieśli ze sobą do szkoły zdrowe, pożywne II śniadanie. Przedstawiono wyniki przeprowadzonej na lekcjach ankiety żywieniowej oraz omówiono jej poszczególne punkty wykorzystując plansze z programu „Żyj smacznie i zdrowo”. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja przygotowana przez uczniów, odpowiadająca na pytania: co wpływa na nasze zdrowie, jak funkcjonuje dziecko gdy nie zje śniadania, co powinno znaleźć się w codziennej diecie ucznia.

Po omówieniu wszystkich punktów uczniowie wspólnie przygotowali plakat pod hasłem „Śniadanie daje moc”, a następnie każdy z uczestników wybrał jeden z dwóch stołów na których znalazły się propozycje II śniadania. Na pierwszym z nich znalazły się: chipsy, słone paluszki, czekolada, napój energetyzujący, batonik czekoladowy. Na drugim stole uczniowie przygotowujący spotkanie umieścili produkty zalecane dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym: mleko, woda mineralna, płatki owsiane, suszone morele, jabłka, marchew, sałata, ogórek zielony, ryby, jogurt itp.

Spotkanie zakończyło się wspólnym skonsumowaniem kanapek przygotowanych przez organizatorów spotkania. Dopełnieniem lekcji był konkurs – uczniowie, którzy przez kolejne siedem dni zjadali w szkole II śniadanie przygotowane zgodnie z zaleceniami zaprezentowanymi na spotkaniu „Śniadanie jem, więcej wiem”, otrzymali „zdrowe” upominki.

 

Marzena Nowak

 

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+