Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

 

W dniach 28 – 30 kwietnia uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy gościli kolegów ze szkoły partnerskiej w Herrnhut. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Cudze rzeczy wiedzieć, dobrze jest – swoje obowiązek (Gloger)”.

W poniedziałek witano gości. Popołudnie minęło na poznawaniu zabytków Wschowy. Miało ono formę gry miejskiej, którą przygotowali wschowscy harcerze. Uczniowie szukali skarbu. Dotarli do Lapidarium, na Rynek, do klasztoru, do Biblioteki Miejskiej oraz zboru ewangelickiego. W każdym z miejsc czekało na nich zadanie, które należało wykonać. Dzięki życzliwości dyrekcji Muzeum Ziemi Wschowskiej wszystkie zabytki były dostępne i można je było zwiedzać. Skarb odnaleziono na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Na każdą z grup czekała paczka słodyczy.

We wtorek uczestnicy spotkania pojechali do Leszna. Tam podążali śladami J. A. Komeńskiego. Ten znany pedagog jest patronem szkoły w Herrnhut. W Muzeum Okręgowym w Lesznie poznali podręczniki przygotowane przez Komeńskiego. Następnie zwiedzili wystawę dotyczącą tradycji wielkanocnych. Poznali różne rodzaje pisanek, tradycyjne wypieki i inne zwyczaje. Samodzielnie wykonali palmy wielkanocne.

Po południu wykonywali pisanki posługując się różnymi technikami. Jedna grupa złożona z polsko – niemieckich uczniów przygotowała na kolację tradycyjną, pieczoną białą kiełbasę. Do wspólnej kolacji zasiadło prawie pięćdziesiąt osób. Stół był zastawiony tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami. Królowały na nim jajka pod różną postacią, własnego wypieku chleb, wędliny.

Środa, to dzień podsumowujący spotkanie, tworzenie arkuszy ewaluacyjnych oraz spotkanie z gośćmi: siostrą dyrektor Domu Opieki Społecznej Zofią Glinką, panią Elizą Lebedyńską – Maj – naczelnik Wydziału edukacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi, panią Mirosławą Budzińską – prezesem Stowarzyszenia „Nasz Ośrodek”. W trakcie spotkania Pani Jolanta Pawłowska przybliżyła przedwojenną Polsko-Niemiecką historię Wschowy - szczególnie jej słynnych mieszkańców.

Pożegnanie było bardzo gorące; żegnał gości także Starosta Powiatu Wschowskiego pan Marek Boryczka.

Uczniowie i nauczyciele partnerskich szkół spotkają się już za miesiąc w Jeleniej Górze podczas targów końcowych, gdzie wspólnie bawić się będzie dwanaście szkół uczestniczących w projekcie GESZKO. Projekt kończy się w tym roku, ale nie kończy się przygoda szkół z Herrnhut i Wschowy: zostało przyznane dofinansowanie na czterodniowe spotkanie szkół we wrześniu w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

W

Wi

Więcej informacji o projekcie GESZKO

na portalu Ziemia Wschowska  http://zw.pl/w-ramach-projektu-geszko-uczniowie-z-herrnhut-odwiedzili-sosw/

 

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+