Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

Powitanie jesieni-

w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym 

23 września 2014r  rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Tego dnia wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego wraz z rodzicami, nauczycielami oraz opiekunami planowali pojechać na wycieczkę do leśniczówki Koczury w celu poszukania pierwszych  oznak jesieni. Niestety, jak to jesienią bywa, padający deszcz pokrzyżował nasze plany. Postanowiliśmy więc przywitać jesień na terenie SOSW.

 

 

Najpierw przygotowaliśmy „Poranny krąg”. Zajęcia Porannego Kręgu tworzone są zgodnie z kalendarzowym rytmem przyrody, czyli pór roku i charakterystycznych dla nich zjawisk atmosferycznych: żywiołów, wrażeń wzrokowych, słuchowych, dotykowych i smakowych. Istotą zajęć jest komunikacja, wielozmysłowa stymulacja oraz budowanie zaufania między ludźmi. W czasie "porannego kręgu" spotykamy się z podopiecznymi po to, by dać im poczucie bezpieczeństwa, przyjemność i zadowolenie.Aby było to możliwe, konieczne jest stworzenie odpowiedniego klimatu do spotkania. Służy temu utworzenie kręgu, ciepły nastrój pomieszczenia, zapalona świeca i znajomy zapach. Jednym słowem rytuał, którego reguły są dobrze znane podopiecznym.  Z czasem każdy element "porannego kręgu" staje się  dla uczestników  przewidywalny, a co za tym idzie bezpieczny.

Dzieci i młodzież z głęboką niepełnosprawnością intelektualną chętnie uczestniczyły w zajęciach. Spotkanie rozpoczęliśmy piosenkę powitalną, w której wymienialiśmy imię każdego uczestnika z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką lawendową. Podopieczni chętnie dotykali kasztanów, szyszek i pozostałych darów jesieni. Podczas słuchania piosenki o tematyce jesiennej każdy miał możliwość zagrania  na dzwonach rurowych. Różnokolorowe liście opadały na twarze dzieci i  szeleściły od podmuchu wiatru. Na zakończenie zajęć smakowaliśmy kremu orzechowego, na który dzieci czekały z niecierpliwością. Zajęcia prowadzone tą metodą dały uczestnikom wiele radości i zadowolenia z bycia zauważonym, zaakceptowanym i aktywnym w poznawaniu otaczającego nas świata.

Po zajęciach udaliśmy się do sali na wspólne biesiadowanie przy suto zastawionym stole. Prócz słodkości, które wszyscy uwielbiamy była również pieczona kiełbaska z grilla. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci był bezcenny.

 

 

Justyna Frąckowiak i Renata Rokicka

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+