Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

Z wizytą w Bremen i Neuenkirchen

Erasmus+

W dniach 20-26 listopada siedmioro uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Wschowie – Marcel Kuczkowiak, Mateusz Ordyński, Karol Bystrzycki, Patryk Rusin, Agnieszka Guziak, Oliwia Białasik, Wiktoria Okupnik wraz z opiekunami Joanną Pawłowską i Eweliną Łepkowską gościło w szkole partnerskiej projektu Erasmus+ „Inclusion in Motion” w Niemczech w miejscowości Neuenkirchen. Oprócz grupy z Polski przyjechali z wizytą również uczniowie z Estonii i Finlandii.  

Tydzień obfitował w wiele różnych atrakcji. Uczniowie, dzięki temu, iż nocowali w przepięknym mieście Bremen mieli możliwość korzystania z wielu możliwości, jakie daje miasto: korzystali z różnego rodzaju komunikacji publicznej (tramwaj, pociąg, autobus), zwiedzili Universum – edukacyjne centrum nauki, grali w mini golfa w scenerii starego portu, a zabytki Bremen podziwiali już w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia – w dzień przyjazdu uroczyście został otwarty słynny jarmark świąteczny.

Bardzo ciekawym doświadczeniem dla wszystkich uczestników wizyty był wyjazd nad Morze Północne, gdzie spacerowaliśmy w kaloszach w miejscach odpływu. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że sięga on  nawet 20 km. Uczniowie badali i obserwowali ruchy wody oraz zwierzęta żyjące w piasku. Nie zabrakło również zajęć integracyjnych w szkole. Prezentacje wszystkich szkół, zajęcia edukacyjne w ruchu – matematyka, język angielski, muzyka, w-f, a także tańce, zabawy oraz różnego rodzaju konkurencje na zaliczenie w terenie sprawiły, że uczniowie polubili się nawzajem, nawet różnojęzyczna komunikacja nie sprawiała im większych problemów. Zawiązały się pierwsze przyjaźnie.

Grupy wymieniły się listami, maskotkami z każdego kraju i słodkościami oraz przygotowanymi filmami dotyczącymi zajęć edukacyjnych w ruchu. Następna wizyta już w kwietniu, tym razem w Estonii…

 

Joanna Pawłowska

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+