Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

WITAMY WIOSNĘ I OBCHODZIMY

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

   21 marca w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta została ustanowiona w 2005r. przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa jako „dzień narodzin wiosny i ludzi niezwykłych”. Data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu – stąd data 21.03. Symbolem święta stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które pokazują, iż życie z zespołem Downa mimo swojej odmienności, może być kolorowe i radosne.

 

   21 marca 2017 uczniowie Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy przyłączyli się do obchodów świąt.

   Świętowanie rozpoczęli od powitania wiosny biorąc udział w quizie „Wiosno przyjdź”. Rozwiązując powierzone im zadania wykazali się ogromną wiedzą na temat pory roku oraz towarzyszących jej zmian w przyrodzie. W nagrodę za aktywne uczestnictwo każda grupa otrzymała słodki upominek oraz dyplomy. Następnie młodzież zasiadła do wspólnego wykonania i ozdabiania papierowych skarpet, które później zawiesili na szkolnym korytarzu. Jako gest solidarności z osobami z zespołem Downa wielu uczniów założyło dwie różne kolorowe skarpety.

   Kończąc świętowanie uczniowie zostali zaproszeni na pyszny i zdrowy koktajl owocowy przygotowany przez klasę I-II ZET Gimnazjum. Dzień minął pracowicie, w miłej i przyjemnej atmosferze.

Małgorzata Jaworowska

Marzena Nowak

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+