Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

Inclusion in Motion

– międzynarodowy projekt Erasmus+

w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym we Wschowie

Drugi rok projektu Erasmus+ Inclusion in Motion „Integracja w inicjatywie” rozpoczął się międzynarodową wizytą projektową w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym we Wschowie. W dniach 24-30 września 2017 roku gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich z Finlandii, Estonii i Niemiec.

 W czasie wizyty przeprowadzono szereg działań związanych z aktywizacją uczniów poprzez edukację w ruchu. Każda ze szkół przedstawiła program artystyczny związany z najwybitniejszym kompozytorem danego kraju. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć  w różnego rodzaju grach i zajęciach sportowych, przygotowanych przez grupy z krajów partnerskich – boccia, baseball, jazda rowerem po torze przeszkód. Aktywnie poznali najciekawsze miejsca we Wschowie zaplanowane w specjalnie przygotowanej grze miejskiej. Na terenie szkoły powstały mandale wykonane wspólnie z naturalnych materiałów (szyszki, kasztany, drewno, liście itp.). Ponadto przeprowadzone zostały zajęcia plastyczne, kulinarne, muzyczno- taneczne oraz „Taniec z Izą”.

27 września wykorzystując przepiękną pogodę udaliśmy się do leśniczówki  Koczury, gdzie spędziliśmy czas na sportowych zajęciach integracyjnych oraz nauce polskiego tańca krakowiaka. Wieczorem natomiast odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka w klubie Metafora. W czwartek wyruszyliśmy na wspólną wycieczkę do Afrykarium do Wrocławia, gdzie spędziliśmy czas na podziwianiu niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Kulminacyjnym punktem wizyty naszych gości był wyjazd do Krakowa, gdzie oprócz zwiedzania przepięknego grodu wspólnie zatańczyliśmy krakowiaka na rynku starego miasta wzbudzając zainteresowanie i uśmiech na twarzach mieszkańców i turystów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu tej wizyty, a w szczególności: Nadleśnictwu Włoszakowice, Urzędowi Miasta i Gminy Wschowa, Starostwu Powiatowemu we Wschowie, Pełnomocnikowi ds. Profilaktyki i Młodzieży we Wschowie, Piekarni Gierczak we Wschowie, Bibliotece Publicznej we Wschowie, firmie Osoweks, Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Ośrodek”, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego, firmie Dino, Panu Tomaszowi Grzelakowi, Kacprowi Oborskiemu, oraz Izabelli Piwowar.

Joanna Pawłowska, Sylwia Morawska

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+