Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

„W kraju Muminków”

         W ramach projektu Erasmus+ „Integracja w inicjatywie”, po raz kolejny uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka we Wschowie wyjechali z wizytą do szkoły partnerskiej. Tym razem była to szkoła w pięknej, mroźnej i śnieżnej Finlandii. W wyjeździe wzięło udział 6 uczniów. Wizyta odbywała się w dniach 04-10.02.2018r., a miejscem docelowym była miejscowość Hämeenkyrö oddalona o czterdzieści kilometrów od Tampere. Projekt realizowany od dwóch lat w Ośrodku, obejmuje współpracę ze szkołami z Finlandii, Estonii, Niemiec i Polski.

 

Podróż do Finlandii była długa, ale ekscytująca, ponieważ uczniowie po raz pierwszy w życiu lecieli samolotem. Na uczniów, w kraju Muminków czekał tydzień pełen wrażeń i atrakcji. Mieli oni możliwość zapoznania się ze szkołą partnerską i rówieśnikami z innych krajów, uczestniczyli w zajęciach w szkole oraz promowali Polskę, Wschowę i swoją szkołę.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych, które odbywały się na mroźnym i zdrowym powietrzu, w tym min zorganizowany został wyjazd na narty, gdzie prawie wszyscy uczniowie po raz pierwszy mieli możliwość szusowania na stoku, oczywiście pod czujnym okiem instruktora.

 

Nasze miejsce noclegowe położone było w środku lasu, nad zamarzniętym jeziorem. Podziwiając uroki pięknej zimy, w wolnym czasie uczniowie spacerowali po okolicy oraz jeździli na sankach. Wieczorami spędzali czas na wspólnych rozmowach, zajęciach integracyjnych oraz grach planszowych. Skorzystali również z łaźni fińskiej.

 

Niezwykłą niespodzianką była wycieczka do Tampere. Tu uczniowie zwiedzili muzeum Vapriikki, mieszczące się w starym budynku fabryki oraz przebywali kilka godzin w parku trampolin, korzystając ze wielu dostępnych tam atrakcji.

 

Tydzień upłynął szybko i nadszedł czas powrotu do kraju, jednak tydzień spędzony w pięknej Finlandii na długo pozostanie w pamięci uczestników i nauczycieli.

                                                                                 Sylwia Morawska

                                                                            Joanna Chodorowska

                                                                                   Renata Rokicka

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+