Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

Niezapomniana wycieczka do Warszawy

,,Podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało”

Nicolas Bouvier 

 

   Wychowankowie grup wychowawczych przy SOSW we Wschowie wraz z nauczycielami wybrali się na kolejną trzydniową podróż do Warszawy. Wycieczka odbyła się w dniach 17-19.11.2017r.

  W piątek 17 listopada po niemal 6 godzinach jazdy szkolnym busem dotarliśmy do Warszawy. Pierwszym punktem programu wycieczki była przechadzka po Zespole Pałacowo Parkowym w Warszawskich Łazienkach. Nie obyło się bez pogoni za oswojonymi wiewiórkami oraz wykonania kilku pamiątkowych zdjęć. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była wizyta w Sejmie RP, który jest Najwyższym Organem Władzy Ustawodawczej w Polsce.

Zasiąść w ławach poselskich i poczuć się jak posłowie

Po otrzymaniu przepustek mogliśmy wspólnie z panią przewodnik zwiedzić budynki, zobaczyć makietę oraz zapoznać się z historią tej instytucji. Na Sali Plenarnej mogliśmy zobaczyć z bliska jak wygląda to niezwykłe miejsce oraz zasiąść w ławach poselskich i poczuć się jak posłowie. W kuluarach dostrzegliśmy kilku posłów znanych nam z telewizji.

Pani przewodnik opowiedziała nam jak funkcjonuje Sejm, kiedy odbywają się obrady i przeprowadziła wśród uczniów mały konkurs wiedzy, za co wychowankowie otrzymali drobne upominki. Warto było zwiedzić to niezwykłe miejsce.

Warszawa nocą i Stadion PGE Narodowy

   Pełni wrażeń udaliśmy się do Europejskiego Domu Spotkań Młodzieży w celu zakwaterowania. Po godzinnym odpoczynku wyruszyliśmy dalej zwiedzać piękną Stolicę. Niedaleko znajdował się Pomnik Powstania Warszawskiego, Katedra Polowa Wojska Polskiego, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Nasze spacery zakończyły się późnym wieczorem, dlatego też mogliśmy podziwiać piękno Warszawy nocą.

W sobotę udaliśmy się autokarem na Stadion PGE Narodowy, który zrobił największe wrażenie, szczególnie na chłopcach. Mieliśmy możliwość zwiedzić cały obiekt a w strefie kibica zakupiliśmy pamiątkowe gadżety związane ze Stadionem.

   Ruszyliśmy w dalszą drogę – spacerując uliczkami Starego Miasta doszliśmy pod Kolumnę Zygmunta. Tutaj słychać było dźwięki instrumentów ulicznych muzyków. Obejrzeliśmy również na żywo przemarsz Orkiestry Dętej Wojska Polskiego biorącej udział w inauguracji tegorocznej edycji „Szlachetnej Paczki”.

Wielka Gala Przyjaciół

Tradycją Ośrodka Szkolno- Wychowawczego we Wschowie jest coroczny udział w Wielkiej Gali Integracji organizowanej z okazji  Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Kilka dni przed wyjazdem do Warszawy zadzwonił do nas redaktor ,,Integracji” i przeprowadził krótki wywiad z promotorką tego wydarzenia w naszej szkole panią Agnieszką Chojnacką. Jak później mieliśmy okazję się przekonać było to wstępem do gorącego przywitania nas podczas Gali Integracji jak i do podziękowania za wiele corocznych, wspólnie spędzonych spotkań.

   Około godziny 14:00 zatrzymaliśmy się na uroczysty obiad w celu regeneracji sił do dalszej wędrówki po Warszawie. Po odpoczynku wyruszyliśmy Krakowskim Przedmieściem w stronę Pałacu Prezydenckiego. W zadumie przeczytaliśmy znajdujące się tam tablice upamiętniające ofiary katastrofy w Smoleńsku i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Po powrocie do hotelu przebraliśmy się w odświętne stroje i ruszyliśmy na Wielką Galę Przyjaciół Integracji odbywającej się z Okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Gwiazdą wieczoru był zespół PECTUS, który po zakończonym koncercie podarował pamiątkową kartkę z autografami oraz  ze szczególną  dedykacją dla SOSW we Wschowie. Po zakończonym koncercie, „rozśpiewanym” autobusem wróciliśmy na odpoczynek.

Ostatni dzień wycieczki

   W niedzielę rano wyruszyliśmy na starówkę w celu zakupu drobnych upominków dla bliskich oraz pamiątek z wycieczki.

Zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy okazję zobaczyć zmianę Warty Honorowej. Młodzież była bardzo zaciekawiona historią i znaczeniem tego miejsca. Szczególnie zaintrygowani byli treścią pamiątkowych tablic oraz urn z ziemią, przy których pełnili wartę żołnierze.

Następnie udaliśmy się w stronę metra, które okazało się cieszyć dużym zainteresowaniem. Samodzielnie drukowaliśmy bilety które upoważniały nas do przejazdu w obie strony. Przejazd metrem wzbudzał wiele pozytywnych emocji zwłaszcza wśród dzieci, które po raz pierwszy miały możliwość podróżowania tym środkiem lokomocji.

I tak dobiegła końca nasza kolejna wyprawa do Warszawy.

   W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w ulubionym przez wszystkie dzieci McDonald’s. Wieczorem pełni wrażeń dotarliśmy cali i zdrowi do Wschowy.

Wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu.

Agnieszka Chojnacka

Marta Biernat

Piotr Ziarczyk

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+