Godło

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy

im. Janusza Korczaka we Wschowie

 

          images

 

logo fundacja duze podstawowe poziomprawa rgb

 

 

                                                    

 

 

 

 

 

 

 

MÓWIĘ, BO CHCĘ. MÓWIĘ, BO MOGĘ - Zamieniamy komunikację jednokierunkową na dwukierunkową z FUNDACJĄ PZU w ramach  konkursu Młodzi niepełnospra-wni - sprawni z Fundacją PZU/2017

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i Zespołem Aspergera napisało, złożyło projekt do FUNDACJI PZU i otrzymało dofinansowanie. Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby dzieci niemówiących, z autyzmem, dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym uczęszczających do Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Ośrodku we Wschowie oraz ich rodziców, nauczycieli i terapeutów. Pierwsi odbiorcy wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Włoszakowic. Głównym celem była wizyta w cukierni „Szarlotka”, gdzie uczestnicy projektu dokonali zamówień na desery korzystając z komunikatorów i tablic zawierających symbole AAC (komunikacji alternatywnej). Radość dzieci i młodzieży niemówiącej była ogromna, gdy na stolikach pojawiły się słodkie przysmaki.

Potem beneficjenci zwiedzili mini zoo znajdujące się niedaleko cukierni. Z bliska przyglądali się zwierzętom przebywającym w zagrodach. Spacerowali pięknymi alejkami wśród rzeźb zwierząt ustawionych w ogrodzie. Możliwość komunikowania się z osobami spoza szkoły pozwoliła uczestnikom projektu na doświadczenie sprawstwa.

Inni odbiorcy projektu wybrali się z wizytą do Banku Spółdzielczego. Wizyta miała na celu trening umiejętności społecznych, związany z budżetem domowym oraz umiejętnością gospodarowania pieniędzmi. W trakcie pobytu w banku uczniowie, poprzez obserwację i rozmowę z pracownikiem zapoznali się z procesem dokonywania wpłat i wypłat bankowych. Dokonali również samodzielnej wpłaty pieniędzy na szkolną książeczkę oszczędnościową przy stanowisku kasowym. Wpłata oszczędności poprzedzona została wypełnieniem blankietu wpłaty oraz przeliczeniem wpłaconej kwoty.

Kolejni realizatorzy projektu udali się do Cukierni Anny Grycaj i Małgorzaty Chmielewskiej we Wschowie. Uczniowie dzięki środkom finansowym pozyskanym z projektu złożonego do Fundacji PZU mogli wybrać i posmakować wyśmienitych smakołyków i wyrobów cukierniczych.

W ramach projektu dzieci kształtowały swoje umiejętności społeczne i komunikacyjne, tj. odpowiednie zachowanie się podczas spaceru z grupą ulicami miasta Wschowa, możliwość wykorzystania zwrotów grzecznościowych podczas przywitania się z pracownikiem cukierni, samodzielnego złożenia zamówienia według swojego upodobania, konsumpcji w gronie koleżanek i kolegów przy stoliku.

Wybór smakołyków był bardzo duży i każdy uczeń mógł zamówić inny specjał. Najwięcej zwolenników miały drożdżówki z dżemem, pączki i bezy. Uwieńczeniem słodkiej degustacji były wysmarowane od cukru pudru uśmiechnięte buzie Naszych podopiecznych na pamiątkowych zdjęciach. 

Lucyna Kowalczykowska prezes Stowarzyszenia „ Bliżej Autyzmu” Renata Rokicka, Maria Hatka, Mariola Staniszewska-Skuriat, Karolina Milkowska, Grażyna Nowek, Marzena Nowak- nauczycielki i terapeutki SOSW.

 

DSC01762
DSC01764
DSC01767
DSC01779
DSC01788
DSC01798
IMG_4601
IMG_4604
IMG_4605
IMG_4607
IMG_4609
IMG_4612
IMG_4618
SDC12159
SDC12164
SDC12168
SDC12171
SDC12172
01/18 
start stop bwd fwd

Partnerzy:
Macius Fundacja PZU Piekarnia Cukiernia Gierczak Kronopol PNWM Erasmus+